امـروز : دوشنبه, 29 بهمن 1397
صفحه اصلی جوایز همایش جایزه دکتر داویدیان در مورد جایزه استاد داویدیان
مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

جایزه‌ی استاد داویدیان. دور سوم

(جایزه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران

برای روان‌پزشکان جوان ایران و روان‌پزشکان جوان فارسی‌زبان سایر کشورها)

همراه با بخش ویژه جایزه برای دانشجویان پزشکی

و دانشجویان و حرفه‌مندان رشته‌های

مددکاری اجتماعی، گفتاردرمانی، روان‌پرستاری و کاردرمانی


 

تعریف

جایزه‌ی داویدیان (جایزه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان) جایزه‌ای نقدی است که از یک‌سو برای ارتباط میان دستیاران و روان‌پزشکان داخلی با دیگر روان‌پزشکان، و حمایت از ایده‌‌های نو و توانمندی‌های همکاران داخلی و ‌از دیگر سو برای ایجاد امکان برای حضور روان‌پزشکان جوان خارجی در ایران و شرکت در همایش‌های سالیانه و آشنایی با روان‌پزشکی در ایران پرداخت می‌شود.

میزان جایزه و تعداد جوایز در هر دوره با پیش‌نهاد کمیته‌ی همایش‌ها و با تأیید هیأت‌مدیره‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران تعیین می‌گردد. دور سوم جایزه برای بار اول بخش بین‌المللی (در این دور تنها برای روان‌پزشکان فارسی‌زبان) خواهد داشت. میزان جایزه برای شرکت‌کنندگان داخلی به تعداد حداکثر چهار نفر و هر یک 20 میلیون ریال در نظر گرفته شده است. حداکثر دو جایزه خارجی نیز به میزان هر نفر 500 دلار همراه با بلیط رفت‌وبرگشت با یکی از شرکت‌های داخلی در کلاس اقتصادی و هزینه اقامت به میزان چهار روز نیز در نظر گرفته شده است.

شرایط شرکت‌کنندگان

برای بخش ایرانی تمام دستیاران روان‌پزشکی، و روان‌پزشکانی که کمتر از 5 سال از آغاز فعالیت حرفه‌ای آنان گذشته باشد می‌توانند از این جایزه بهره‌مند شوند. در این دور برای اولین بار دانشجویان پزشکی، و تمام دانشجویان و اشخاص دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های مددکاری اجتماعی، گفتاردرمانی، روان‌پرستاری و کاردرمانی نیز می‌توانند در رقابت شرکت کنند. دانشجویان در بخش دستیاران و افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا همراه با روان‌پزشکان داوری خواهند شد.

تبصره: شرکت‌کنندگان ایرانی در دو گروه دستیاران و روان‌پزشکان جوان به شکل جداگانه مورد داوری قرار می‌گیرند. هیأت داوران به حداکثر 2 روان‌پزشک جوان و 2 دستیار -در صورت کسب امتیازها و معیارهای لازم- جایزه اهدا خواهد نمود. تا حداکثر یک جایزه در هر بخش می‌تواند به دانشجویان پزشکی، یا شرکت‌کنندگان گروه مددکاری اجتماعی، گفتاردرمانی، روان‌پرستاری و کاردرمانی تعلق گیرد.

در بخش بین‌المللی جایزه تنها به روان‌پزشکان فارسی‌زبان تعلق می‌گیرد. حداکثر سن شرکت‌کنندگان 40 سال است و بیش از 5 سال نیز نباید از شروع فعالیت حرفه‌ای آنان گذشته باشد.

زبان رویداد

زبان هر دو بخش، فارسی خواهد بود.

شیوه‌ی انتخاب برندگان

در بازه‌ی زمانی اعلام‌شده افراد علاقه‌مند می‌توانند چکیده‌ی سخنرانی خود را در موضوع اعلام‌شده ارسال نمایند. رزومه‌ی فرد، و چکیده‌ی‌ ارسال‌شده مبنای داوری خواهد بود. از میان ارسال‌کنندگان مقاله، به میزانی بیش از تعداد حداکثر برندگان، نامزد معرفی خواهد شد تا در زمان همایش سالانه در جلسه‌ای مشخص به ایراد سخنرانی بپردازند. هیأت داوران، داوری نهایی را انجام می‌دهد. کیفیت سخنرانی نامزدها در تعیین برندگان نهایی تعیین‌کننده خواهد بود.

هیأت داوران

هیأت داوران جایزه شامل رئیس همایش سالانه، به‌عنوان رئیس، دبیر علمی همایش به‌عنوان نایب‌رئیس، و 5 تن از روان‌پزشکان شاخص کشور است. در دور سوم اعضای منتخب هیأت داوران شامل آقایان و خانم‌ها دکتر سارا فرهنگ، دکتر سید وحید شریعت، دکتر آرش میراب‌زاده اردکانی، دکتر محمدتقی یاسمی و دکتر محمد اربابی خواهند بود.

هیأت داوران جایزه، داوری نهایی و انتخاب برندگان جایزه را جهت حضور در برنامه‌های مربوط به این بخش به عهده دارد.

تبصره: امور اجرایی جایزه را دکتر امیرحسین جلالی ندوشن به‌عنوان دبیر جایزه (بدون حق رأی در زمان داوری) پیگیری خواهد نمود.

برنامه‌ی اجرایی جایزه

جایزه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران برای روان‌پزشکان جوان بخش جانبی همایش‌های سالانه خواهد بود. شرکت‌کنندگان در یک یا دو جلسه، و در روزهای برگزاری سی و چهارمین همایش سالانه که از تاریخ 26 تا 29 مهرماه 97 در تهران برگزار می‌شود سخنرانی‌های خود را ارائه می‌دهند.

ضمیمه شماره 1

موضوع جایزه

دستیاران و دانشجویان کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی، گفتاردرمانی، روان‌پرستاری و کاردرمانی

ضمن توصیف یک نابسامانی، مشکل یا کمبود در بیمارستان محل آموزش، شهر محل خدمت، یا جامعه‌ی پیرامونتان (در حوزه‌ی سلامت و بهداشت روان) راه‌حل خود را در قالب یک پروژه جهت بهبود یا رفع مشکل پیشنهاد دهید.

تبصره: رعایت اصول متعارف نگارش طرح پروژه‌های اجرایی ضروری است.

روان‌پزشکان جوان ایران و روان‌پزشکان جوان فارسی‌زبان سایر کشورها

هرگونه فعالیتی که در محل خدمت خود برای افزایش مشارکت جامعه- شامل خانواده‌ی بیماران، سازمان‌های مردم‌نهاد، شوراهای محلی، مدیران دولتی، بخش خصوصی و ...- در جهت ارتقای بهداشت روان جامعه انجام داده‌اید با شرح دقیق شرایط محیطی، مشخصات مداخله، تأثیر مداخله و شیوه‌ی سنجش اثربخشی آن به رشته‌ی تحریر درآوردید.

تبصره: نیاز نیست پروژه‌ی پژوهشی انجام داده باشید. هرگونه فعالیت اجرایی با رعایت مختصات فوق قابل‌قبول است.

پاسخ‌های خود را لطفاً در قالب یک مقاله‌ی به‌هم‌پیوسته و به میزان حداقل 750 و حداکثر 1000 کلمه به زبان فارسی به همراه یک رزومه‌ی دوصفحه‌ای فارسی حاوی مهم‌ترین فعالیت‌های‌تان تا 31 مرداد 1397 به نشانی زیر ایمیل نمایید.

آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

حضور شما در مدت برگزاری کنگره و ایراد سخن‌رانی ضروری است. برگزیدگان دور اول و دوم جایزه نمی‌توانند در این دوره شرکت نمایند. شرکت افرادی که در داوری حضور داشتند اما موفق به کسب جایزه نشدند بلامانع است.

درصورتی‌که هرگونه سؤال یا ابهامی دارید می‌توانید از طریق همین ایمیل آن را با ما در میان گذارید.

ضمیمه‌ی شماره 2

در مورد نام جایزه

هاراطون داویدیان دوم اسفندماه سال ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه به ترتیب در دبستان کوشش و کالج البرز، وارد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد. وی در سال ۱۳۲۷ از این دانشکده فارغ‌التحصیل شد. دکتر داویدیان پس از طی دوره‌ی دکتری پزشکی در یازدهم مردادماه سال ۱۳۲۹ به دستیاری بخش جدیدالتأسیس بیماری‌های روانی، وابسته به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتخاب شد و خدمات دانشگاهی خود را از آن تاریخ آغاز کرد. دانشگاه تهران، یعنی تنها دانشگاه ایران تا سال ۱۳۲۹ فاقد بخش بیماری‌های روانی بود. اما در همان سال به کوشش شادروان مرحوم دکتر حسین رضاعی یگانه استاد این رشته، در بیمارستان هزار تختخوابی (امام خمینی (ره) کنونی) این بخش تأسیس و در سال بعد بخش بیماری‌های روانی به محل دیگری انتقال یافت و به نام بیمارستان روزبه نام‌گذاری شد. دکتر داویدیان به‌عنوان نخستین دستیار رشته بیماری‌های روانی در این بیمارستان زیر نظر اساتیدی چون دکتر حسین رضاعی و دکتر عبدالحسین میرسپاسی مشغول به فعالیت شد. از آن‌جا که کاردرمانی از شیوه‌های مؤثر در درمان بیماری‌های روانی است، دکتر داویدیان با جلب موافقت و حمایت رئیس دانشکده‌ی‌ پزشکی وقت، شادروان مرحوم دکتر محمدعلی حفیظی، موفق به تأسیس بخش کاردرمانی در بیمارستان روزبه شد و سرپرستی آن را به عهده گرفت.

دکتر داویدیان  در سال ۱۳۳۴ به‌منظور ادامه تحصیل عازم لندن شد و در سال ۱۳۳۷ دیپلم تخصصی بیماری‌های روانی را از دانشگاه لندن دریافت کرد.

وی پس از بازگشت به میهن و شروع خدمات دانشگاهی، مدارج مختلف آموزش، دانشیاری، تصدی بخش و ریاست بخش روانی را یکی پس از دیگری طی کرد و در سال ۱۳۴۷ مقام استادی رشته بیماری‌های روانی دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران را کسب نمود. دکتر داویدیان در سال ۱۳۷۰ پس از ۴۲ سال خدمت دانشگاهی به‌افتخار بازنشستگی نائل آمد. در مدت خدمت وی بارها سمت ریاست بیمارستان روزبه و مدیر گروهی را عهده‌دار بوده است.

دکتر هاراطون داویدیان در سال ۱۳۵۰ به مناسبت تأسیس کالج سلطنتی روان‌پزشکان انگلستان به عضویت افتخاری هیأت مؤسس کالج مزبور برگزیده شد. همچنین وی در سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۴۹ سمت کارشناس بهداشت روانی در سازمان جهانی بهداشت را داشت. از سال ۱۳۵۰ الی ۱۳۶۲ نیز به عضویت کمیته بین‌المللی انجمن جهانی روان‌پزشکی و از سال 1356 الی 1364 به عضویت کمیته‌ی اخلاق انجمن مزبور انتخاب شد.

دکتر داویدیان به‌عنوان یک دانش‌پژوه برجسته‌ی ایرانی به‌واسطه دستاوردهای علمی و پژوهشی فراوان و خدمات شایسته‌اش به جامعه پزشکی به‌ویژه روان‌پزشکی و نیز حضور فعالش در تأسیس و گسترش نهادهای آموزشی و علمی کشور و کسب امتیازات چشمگیر در سطح بین‌المللی، بنا به پیشنهاد شورای علمی و تصویب مجمع عمومی در سال ۱۳۷۷ به مقام عضویت افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران نائل شد. وی در سال ۱۳۷۸ از سوی انجمن جهانی روان‌پزشکی جزو پنج تنی قرار گرفت که طی مراسمی عنوان «پیشگام در روان‌پزشکی» به آنان اعطا گردید. دکتر داویدیان همچنین از اعضای مؤسس انجمن علمی روان‌پزشکان ایران است و از بدو تأسیس انجمن از سال ۱۳۷۵ ریاست آن را هم برای دو دوره عهده‌دار بوده است.

استاد دکتر هاراطون داویدیان پس از سال‌ها تلاش و فعالیت در آبان ماه سال ۱۳۸۸ دار فانی را وداع گفت.