معرفی کارگاه حمایت‌های اجتماعی روانی در بلایا

دکتر فاطمه هادی، دکتر فاطمه شیرزاد، علی اسدی

 

ایران بر اساس آمارها جزو ده کشور بلاخیز دنیا است. به‌طوری‌که مثلا در ۸ سال اخیر ۱۸۰۰۰ مورد زلزله در کشور ثبت شده است. در جریان این بلایا آسیب به افراد مانند کوه یخ است که در مراحل اول فقط مرگ و مجروحیت جسمی خارج از آب بوده و دیده می‌شود در حالی‌که مشکلات روانی آن ممکن است گاهی شدیدتر بوده و تا آخر عمر باقی بماند. و لذا ارائه حمایت‌های روانی اجتماعی در حوادث و بلایا جز لاینفک و ضروری مدیریت چنین بحران‌هایی است. این آسیب‌ها می‌توانند بسیار متفاوت از نظرنوع، شدت و زمان بروز باشد و شامل واکنش‌های شدید هیجانی و عاطفی و آشفتگی‌های رفتاری، اختلالات خواب و علایم اختلال استرس حاد در مراحل اولیه تا علایم اختلالات روان‌پزشکی عمده مانند اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی و اضطراب در مراحل بعدی باشد. البته از بسیاری از این آسیب‌ها در صورت مدیریت و اقدام درست و به موقع می‌توان پیشگیری نمود و یا حداقل آن‌ها را محدود کرد. از طرفی ماهیت غیر قابل پیش‌بینی این.گونه رویدادها و شرایط پیچیده‌ی آن‌ها تربیت افرادی که از قبل دانش و مهارت لازم برای برخورد با این شرایط دشوار را داشته باشند ضروری می‌نماید.
طبیعتا بهترین گروه‌هایی که در این شرایط می‌توانند به ارائه خدمت بپردازند، روان‌شناسان و روان‌پزشکان هستند که از قبل با مقوله‌های مربوط به بهداشت و سلامت روان آشنایی دارند و در صورت آمادگی این افراد از آن‌ها هم به‌صورت مستقیم و هم در آموزش گروه‌های داوطلب مردمی می‌توان کمک گرفت و این در حالی است که آموزش این مهارت‌ها کمتر در آموزش‌های روتین این گروه‌ها وجود دارد و لذا برگزاری دوره‌های آموزشی برای توانمند سازی آنان می‌تواند موثر باشد. آموزش در دوره‌های کارگاهی می‌تواند جدا از دانش افزایی به پرورش و ارتقای مهارت برخورد با این شرایط کمک نماید.

مدت کارگاه: ۴ ساعت
مخاطبین: روان‌پزشکان و دستیاران روانپزشکی، روان‌شناسان و دانشجویان روان‌شناسی( مقطع کارشناسی ارشد)، مددکاران اجتماعی و دانشجویان مددکاری (مقطع کارشناسی ارشد).

اهداف آموزش:
🔻ارتقای دانش شرکت کنندگان در مورد اصول حمایت‌های روانی اجتماعی در بلایا
🔻افزایش توانمندی برای هدایت و پایش اقدامات لازم در آسیب دیدگان برای حفاظت از سلامت روان و پیشگیری از ایجاد آسیب‌های روانی
🔻آشنایی با کمک‌های اولیه‌ی روان‌شناختی در بلایا و مهارت بکارگیری آن
🔻افزایش مهارت برای غربالگری و شناسایی موارد بیمارگونه از واکنش‌های طبیعی و گذرا در این شرایط