نامزدهای جایزه دکتر افشین یداللهی:

 

 

مهدی قراچه داغی
مردی برای تمام فصول ترجمه

➖ پیش در آمد

بخت یارم شد و توانستم به دیدار مرد ترجمه‌ی ایران آقای مهدی قراچه‌داغی بروم. در گفت وگو ایشان را شخصی مهربان، فوق العاده منظم
و با پشتکار دیدم. یادداشت زیر
توسط خود ایشان تهیه شده است البته این یادداشت با مطلب خوبی که جناب آقای دکتر بهروز بیرشک تهیه فرموده بودند اشتراکاتی دارد اما چون بیان خود آقای قراچه داغی است، ارزش‌مند به شمار می‌رود.

 

در سال ۱۳۲۶ در کاشان متولد شدم. مدرسه‌ی ابتدایی و دبیرستان را در کاشان، یزد، و تهران طی کردم.
در سال ۱۳۴۴ در رشته‌ی اقتصاد دانشگاه ملی ایران ( دانشگاه شهید بهشتی ) به ادامه‌ی تحصیل پرداختم و به دنبال آن مدرک فوق لیسانس اقتصاد را با درجه‌ی ممتاز  از همان  دانشگاه اخذ نمودم.
بعد از انجام خدمت سربازی سال ۱۳۵۰ در شرکت هواپیمایی ملی ایران(هما ) در بخش آموزش شروع به کار کردم و دوره‌های آموزشی خدمات فرودگاهی و بازرگانی را در هما و نیز چند کشور از جمله آمریکا، انگلیس، سوئیس و …گذراندم و تا درجه‌ی مدیر کل آموزش خدمات فرودگاهی و بازرگانی پیش رفتم‌. و سرانجام در سال ۱۳۸۰ به افتخار بازنشستگی نایل آمدم.
در تمام مدت این سال‌ها تا حال حاضر به ترجمه‌ی کتب اقتصادی، مدیریت، رمان و البته کتب روان‌شناسی پرداختم که حاصل آن حدود ۶۰۰ کتاب ترجمه است، که بیش از ۵۰۰ کتاب در رشته‌ی روان شناسی است
در زمینه‌ی روان شناسی سعی کرده‌ام با مشورت بسیاری از استادان، بهترین کتاب‌های روز دنیا را به فارسی ترجمه کنم.
بسیاری از کتاب‌های روان‌شناسی یاد شده، امروزه مورد استفاده‌ی دانشجویان رشته‌های مختلف روان‌شناسی است  که از جمله مشهور ترین آن‌ها می‌توانم به کتاب‌های از حال بد به حال خوب اثر دکتر دیوید برنز، شناخت درمانی و مشکلات روانی اثر دکتر آرون بک، بعد از سلام چه می گویید و مردان مریخی، زنان ونوسی  اثر دکتر جان گری اشاره کنم.
این کتاب‌ها به دفعات تجدید چاپ شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
از برنامه ی کاری و ورزشی‌ام پرسیدید؛ من معمولا از ساعت ۵ صبح تا ۵ بعد از ظهر به کار ترجمه مشغول هستم. درباره ورزش باید بگویم در سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۹ در ورزش دو میدانی قهرمان دو ۴۰۰ و ۸۰۰ متر شدم.
در حال حاضر فعالیت ورزشی‌ام محدود به پیاده‌روی روزانه است.
در مورد کتاب‌هایی که می خوانم و علاقه‌ام به فیلم و سینما جویا شدید؛ من مرتبا کتاب‌های کلاسیک ادبیات فارسی چون گلستان، مثنوی معنوی و حافظ و مانند آن‌ها را دوره می‌کنم چرا که به روان شدن نثر ترجمه کمک می‌کنند.
در مورد فیلم هم باید بگویم تقریبا تمام فیلم‌های آقای رضا کیانیان را که از قضا شوهر خواهر من هستند تماشا کرده‌ام. همین!

دکترحمیدیوسفی. دبیر جایزه

  

 

رزومه‌ی مختصر بهاء الدین خرمشاهی

متولد ۱۳۲۴ در قزوین
دیپلم طبیعی ۱۳۴۲
ورود به دانشکده پزشکی ملی و انصراف از آن در سال ۱۳۴۳
دانش‌آموخته‌ی دوره کارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران ۱۳۴۷
فوق لیسانس کتابداری در همان دانشگاه تهران ۱۳۵۲
عضو هیأت علمی مرکز خدمات کتابداری از ۱۳۵۳ به مدت ۱۰ سال
استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و یکی از سرپرستان اصلی دایرة المعارف تشیع از ۱۳۶۱
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی از ۱۳۶۹
مؤسس انتشارات فرزان روز ۱۳۷۳

🔻برخی تألیفات
۱- ذهن و زبان حافظ. تهران، نشر نو،۱۳۶۱
۲-حافظ نامه. ۲جلد، تهران، انتشارات علمی و فرهنگی، ۱۳۶۶
۳-جهان غیب و غیب جهان. تهران، انتشارات کیهان، ۱۳۶۶
۴-قرآن پژوهی. تهران، نشر مشرق، ۱۳۷۳
۵-قرآن شناخت. تهران، طرح نو، ۱۳۷۶
۶-فرار از فلسفه.تهران، جامی، ۱۳۷۶
۷-حافظ حافظه‌ی ماست. تهران، قطره،۱۳۸۲
۸-پوزیتیویسم منطقی. تهران، علمی-فرهنگی، ۱۳۶۱

🔻برخی ترجمه‌ها

۱-شیطان در بهشت ( هنری میلر). تهران، پیام،۱۳۵۲
۲- علم در تاریخ( جان برنال). تهران، امیر کبیر، ۱۳۵۴
۳-هابیل و چند داستان دیگر( میگل د اونامونو). تهران، امیر کبیر، ۱۳۶۱
۴-عرفان و فلسفه( و.ت.استیس). تهران، سروش، ۱۳۵۸
۵- درد جاودانگی( میگل د اونامونو). تهران، امیر کبیر، ۱۳۶۱
۶-علم و دین( ایان باربور). تهران، نشر دانشگاهی، ۱۳۶۲
۷-دین پژوهی( میرچا الیاده). تهران، پژوهشگاه علوم انسانی، ۱۳۷۲
۸-ترجمه قرآن کریم به فارسی. تهران، جامی، نیلوفر و ناهید، ۱۳۷۴
۹-تاریخ خداباوری( کارن آرمسترانگ). تهران. پژوهشگاه علوم انسانی، به همراه بهزاد سالکی، ۱۳۸۵

🔻برخی مقدمه‌ها

۱- روح و دانش جدید ، ویرایش و مقدمه بهاء الدین خرمشاهی ، ترجمه دکتر محمد رضا غفاری، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۶

۲- شناخت بیماری های روانی. اثر دکتر سید احمد جلیلی. به انضمام مقاله ” افسردگی، نگاهی از درون” نوشته بهاءالدین خرمشاهی. تهران، نشر قطره، از مجموعه روان و زندگی، جلد اول، ۱۳۸۶

وی در همایش سالانه‌ی انجمن علمی روان‌پزشکان ایران پرده از بیماری دوقطبی خود برداشت، کاری که در مقدمه‌ی کتاب فوق، و در گفتگویی با روزنامه‌ی ایران نیز کرد.

دکترمرتضی نخستین. عضو کمیته‌ی علمی همایش

 استاد مصطفی معین نجف‌آبادی

 

معین؛ نگاه طبیبانه به آسیب‌ها و مسائل اجتماعی

مصطفی معین نجف‌آبادی (زادهٔ ۱۱ فروردین ۱۳۳۰) پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
مصطفی معین در یازدهم فروردین ماه ۱۳۳۰ در خانواده‌ای مذهبی در نجف‌آباد به دنیا آمد. او آموزش ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود و دوره متوسطه را در دبیرستان سعدی اصفهان گذراند؛ و در زمره دانشجویان ممتاز در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه شیراز راه یافت. مصطفی معین تحصیلات عالی را با برخورداری از بورس دانشگاه در دوره پزشکی عمومی و سپس با کارورزی مستقیم و به عنوان دستیار ارشد در دوره تخصصی بیماری‌های کودکان ادامه داد.

🔻مسولیت‌های رسمی

رئیس دانشگاه شیراز (۱۳۶۰–۶۱)، نماینده مردم شیراز در نخستین دوره مجلس (۱۳۶۱–۶۳)، دبیر شورای مرکزی جهاد دانشگاهی (۱۳۶۱–۶۴)، سرپرست گروه برنامه‌ریزی پزشکی ستاد انقلاب فرهنگی (۱۳۶۱–۶۳)، عضویت در ستاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی به نمایندگی از امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای(۱۳۸۲–۱۳۶۲)، نماینده مردم تهران در سومین دوره مجلس (۱۳۶۸–۶۷)، وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۲–۶۸)، بازگشت به فعالیت‌های علمی و دانشگاهی، مطالعه و تحقیق در دوره فوق تخصصی ایمونولوژی و آلرژی (۱۳۷۵–۷۲)، نماینده مردم اصفهان در پنجمین دوره مجلس (۱۳۷۶)، وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت محمد خاتمی(۱۳۷۹–۷۶)، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت محمد خاتمی (۱۳۸۲–۷۹)

از فعالیت‌های برجسته‌ی دکتر معین مشارکت در تاسیس و هدایت موسسه‌ی رحمان است، که از سال ۱۳۸۶ تاکنون به طور فعال و با برگزاری همایش‌های سالیانه در شناسایی معضلات و مشکلات اجتماعی ایران کوشیده است.

عنوان برخی از این همایش‌ها:

بررسی ” ایران، جامعه‌ی مدرن بدقواره“ توسط دکتر جلایی‌پور

بررسی ”روند تحولی امور جوانان در سه دهه‌ی اخیر به ویژه در دوره‌ی اصلاحات” توسط دکتر رحیم عبادی

ارائه‌ی “تحلیل اجتماعی از وضعیت زنان ایران” توسط دکتر زهرا شجاعی

بررسی “مسائل و مشکلات اعتیاد” توسط دکتر هاشمی و دکتر ذکریایی

”بررسی چشم‌انداز آسیب‌ها و تهدیدات اجتماعی ایران“ توسط دکتر سیدرضا صالحی

بررسی “وضعیت معلولین در ایران” توسط دکتر جغتایی

بررسی “اسکان‌های غیررسمی، مکانیزمی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ایران”  توسط دکتر پرویز پیران

بررسی “آسیب‌های اجتماعی در اولویت ایران” توسط مهندس سعید مدنی

 برگزاری میزگردی در خصوص “تبیین وضعیت اجتماعی جامعه‌ی کنونی ایران” با حضور دکتر توسلی، دکتر جلالی‌پور و مهندس عبدی

بررسی ”بار کلی اختلالات روانی در ایران و جهان“ توسط دکتر نوربالا

دکترحمیدیوسفی. دبیر جایزه

  

 

مهرجویی، هنرمندی یگانه برای جامعه‌ی ایران

 

داریوش مهرجویی (زادهٔ ۱۷ آذر ۱۳۱۸ در تهران) فیلم‌ساز، رمان‌نویس و مترجم اهل ایران است. مهرجویی از چهره‌های برجستهٔ سینمای ایران به‌شمار می‌رود و از چهره‌های اصلی موج نو سینمای ایران است.
مهرجویی، با ساخت فیلم گاو در سال ۱۳۴۸، نگاه‌ها را متوجه سینمای ایران کرد و به موج نوی سینمای ایران شکل داد. پس از انقلاب، مدتی از ایران مهاجرت کرد، اما چند سال بعد بازگشت و به فیلم‌سازی پرداخت و عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر شد. از مهم‌ترین فیلم های او پس از فیلم گاو  که اقتباسی از کتاب عزاداران بیل نوشته‌ی غلامحسین ساعدی است، می‌توان از دایره‌ی مینا، اجاره نشین‌ها، هامون، پری، مهمان مامان و سنتوری نام برد.
ویژگی بارز فیلم‌های مهرجویی پرداخت هنرمندانه به بغرنج‌ترین مسائل انسانی در کل و مسائل و معضلات انسان امروز ایرانی به طور خاص است.
گاو در عین حال که فضای عقب مانده‌ی ایران آن زمان را چون داستان مستندی به تصویر می‌کشد
راوی دردهای فردی و اجتماعی و ازخود بیگانگی آدمی نیز هست.
هامون از دغدغه‌های حمید هامون و درگیری‌های وی در ساحت شخصی و خانوادگی پرده بر می‌دارد و چنان تاثیری بر فضای روشنفکری ایران می‌گذارد که هنوز هم می‌توان درباره‌ی آن به بحث و نظر پرداخت، و سنتوری که نگاهی تازه به مقوله‌ی اعتیاد می‌تواند محسوب شود.
برای عموم مردم و قشر روشنفکر از جمله اصحاب بهداشت روانی و روان‌پزشکان، مشاهده و پیگیری آثار داریوش مهرجویی به ویژه آثار گذشته‌ی ایشان دریچه‌ای به فرهنگ، اجتماع و مسائل فردی و خانوادگی انسان ایرانی خواهد بود. نقش سنت‌های زیبای ایرانی و حمایت‌های اجتماعی که در بطن این جامعه وجود دارد در فیلم‌های مهرجویی بسیار برجسته است که می‌تواند راهنمای خوبی برای نوعی روان‌پزشکی فرهنگی شمرده شود.

دکترحمیدیوسفی. دبیر جایزه

  

دکتربهروزبیرشک

 

دکتر علی حسین سازمند، روان‌شناس، و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی توانبخشی می‌باشد. وی مدیر مسول انتشارات دانژه و از ناشران پیشکسوت آثار دانشگاهی و به خصوص پدید آورنده آثار روان‌شناسی، روان‌پزشکی، علوم اجتماعی و کتاب‌های دانشگاهی می‌باشد که با چاپ و انتشار بیش از ۲۶۰ عنوان کتاب در راستای رسالت‌های فرهنگی، اجتماعی و دانشگاهی بارها توسط اهل قلم و رسانه‌های فرهنگی مورد تجلیل قرار گرفته است. انتشارات دانژه با اطلاع‌رسانی و انتشار آثار برجسته و مورد نیاز جامعه دانشگاهی در چند دهه اخیر گام‌های بسیار موثری برداشته است و جایگاه خاصی در جامعه علمی دانشگاهی دارا می‌باشد.