معرفی کارگاه اختلالات تکاملی بزرگسالان

دکتر جواد علاقبندراد، دکتر مهتاب معتمد

اختلالات تکاملی بزرگسالان دسته‌ی ناهمگونی از بیماری‌ها هستند که شروع آن‌ها از بدو تولد بوده است و علائم تا بزرگسالی تداوم می‌یابد. با این حال، تشخیص لزوما در کودکی صورت نمی‌گیرد. اختلالات طیف اوتیسم، اختلال بیش‌فعالی نقص توجه و اختلالات یادگیری جز این دسته هستند.
بزرگسالان مبتلا به اختلالات تکاملی با گستره‌ی زیادی از مشکلات در زندگی روزمره خویش روبه رو هستند. تعارض‌های فردی و بین فردی، نارضایتی شغلی و ناامیدی، ناتوانی در مدیریت احساسات و خشم از جمله شکایات مشترک این بیماران است. بسیاری از این بیماران به ویژه مبتلایان به اختلال بیش‌فعالی نقص توجه و اختلالات یادگیری، موفقیت‌هایی کمتر از آن چه متناسب با هوش آن‌هاست کسب می‌کنند. تنهایی، معذب بودن در موقعیت‌های اجتماعی، علایق و رفتارهای وسواسی، مشکلات جنسی، رفتارهای عجیب در جامعه و مشکلات قانونی از شکایات بیماران با اختلالات طیف اوتیسم است.
این اختلالات غالبا با یکدیگر همراهی دارند. به علاوه در بسیاری از این بیماران همبودی با سایر اختلالات روان‌پزشکی دیده می‌شود. به دلیل الگوی علائم، بسیاری اوقات این بیماران بدون این که تشخیص درستی دریافت کنند مدت‌ها تحت عنوان اختلالات خلقی، اختلالات شخصیت، کم‌توانی ذهنی، اختلال وسواسی- جبری و یا حتی اختلالات سایکوتیک مورد درمان قرار می‌گیرند.
مصاحبه با این بیماران چالش‌های خاص خود را داشته و مهارت‌های ویژه‌ای را می‌طلبد. ابزارها و روش‌های تشخیصی متعددی برای این اختلالات معرفی شده‌است که ویژگی‌های متفاوتی داشته و کاربردهای اختصاصی در شرایط مختلف دارد. از طرفی درمان دارویی و غیردارویی در این بیماران ضمن پیروی از اصول کلی درمان، ملاحظات خاص خود را دارد.
متاسفانه با توجه به کمبود آموزش در مورد اختلالات تکاملی بزرگسالان در دوران آموزش پزشکی عمومی، دستیاری روان‌‌پزشکی و پس از آن، آشنایی متخصصین با این گروه از بیماران محدود به اطلاعات پراکنده است. از همین رو نیاز به آگاه‌سازی بیش‌تر و ارائه اطلاعات منسجم در مورد این اختلالات احساس می‌گردد.

طول مدت کارگاه: ۳ ساعت
مخاطبان: روان‌پزشکان و دستیاران تخصصی و فوق تخصصی روان‌پزشکی، روان‌شناسان بالینی، پزشکان عمومی

اهداف آموزشی

• آشنایی با خصوصیات بالینی اختلالات تکاملی بزرگسالان با تاکید بر اختلالات بیش فعالی نقص توجه و اختلالات طیف اوتیسم
• آشنایی با روش‌های تشخیصی و ارزیابی در اختلالات فوق
• اصول درمان و تکنیک‌های عملی در مدیریت اختلالات فوق

نحوه ارائه و فعالیت‌های مقرر

• ارائه سخنرانی کوتاه همراه با پخش اسلاید و فیلم
• ایفای نقش
• بحث گروهی
• معرفی مورد بالینی
• تمرین عملی کار با ابزارهای تشخیصی در گروه‌های کوچک