تاریخچه همایش

 

 

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در سال ۱۳۴۵ با تلاش تنی چند از روان‌پزشکان و پیش‌کسوتان روان‌پزشکی ایران به عنوان یک انجمن غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل شد.

هدف از تاسیس انجمن ارتقا سلامت روان و کیفیت مراقبت از بیماران مبتلا به اختلال روان پزشکی، ارتقا آموزش و تحقیق در زمینه روان پزشکی، توجه و حمایت از نیازهای اعضا و متخصصین این رشته و همچنین دفاع از حقوق بیماران بود.

هم چنین انجمن علمی روان‌پزشکان ایران در کنار برقراری ارتباط فعال و مؤثر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دو نهاد فعال در امور تخصصی و فنی پزشکی، با سایر انجمن‌های پزشکی و سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط همکاری دارد.

 

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران افتخار دارد که عضو انجمن جهانی روان‌پزشکان (WPA) است و روان‌پزشکان ایرانی به طور فعال در کنگره‌های بین‌المللی خارج از کشور، شرکت و به ایراد سخن‌رانی و بیان نقطه نظرات خود می‌پردازند.

در حال حاضر در بیش از ۱۴ استان، شعبه داردکه مرتبط با انجمن در تهران فعالیت دارند.

انجمن علمی روان‌پزشکان ایران دارای کمیته‌های اجرایی و علمی متعددی است که برای دست‌یابی به اهداف انجمن ایجاد شده‌اند و اعضای انجمن می‌توانند با توجه به علاقه و حیطه‌ی فعالیت‌شان در این کمیته‌‍‌ها فعالیت کنند.

 با توجه به نیاز به ارتقای سطح علمی و آموزشی به صورت مستمر همایش‌های سالیانه‌ در پاییز هر سال و همزمان با هفته سلامت روان توسط انجمن برگزار می شود. علاوه بر این، در طول سال برنامه های آموزشی متنوع در زمینه های مختلف روان پزشکی و برنامه‌ها‌ی بازآموزی گوناگون با هدف افزایش آگاهی، دانش و مهارت روان‌پزشکان، پزشکان عمومی، داروسازان و سایر رشته‌های پزشکی برگزار می‌ کند.